YENİ BİR SEN İÇİN HOŞGELDİN...

Share This Post

Öne Çıkan Haberler / Öne Çıkan Slider / Slider / Teknoloji

Ölü ünlü hologramı endüstrisi

Ölü ünlü hologramı endüstrisi

Tupac Shakur Coachella’da sahnede Snoop Dogg ve Dr. Dre. yanında görüneli altı yıl oldu. (ölümünden 12 yıl sonra)

Özel efekt şirketi Digital Domain tarafından oluşturulan bu hologram, bir hologram değildi. Bu cam ile bir figür oluşturmak için bir miktar kırılma bilgisi kullanılan 150 yaşındaki tiyatro pratiği “Pepper’s Ghost” adı verilen bir ışık hilesiydi. İngiliz bilim adamları Henry Dircks ve John Henry Pepper tarafından icat edildi ve ilk kez 1862 yapımı Charles Dickens’ın ürkütücü Noel romanı The Haunted Man ve Ghost’s Bargain’a “gerçek bir hayalet” ekledi.

Mayıs ayında Wired’da, Jimi Famurewa bunu “düşük teknoloji ürünü bir razzmatazz” olarak nitelendirdi ve Disney World’ün Perili Malikane yolculuğunda ve 1990 yapımı Hayalet filminin korkunç müzik uyarlamasının sahne yapımlarında kullanıldığını belirtti.

Detaylı 3B modelleme, son derece aynı yüz tikleri yakalama ve sinir ağlarının son derece özel konuşma tarzlarını taklit etmesini sağlayan teknolojiler son birkaç yılda bolca gelişti. Ancak, üç boyutlu bir bedenin yanılsamasını yaratmak için bu görüntüleri yansıtmanın arkasındaki teknoloji, bu buluştan bu yana çok az gelişmiştir. Digital Domain’in son teknoloji CGI yetenekleriyle buluşan Tupac’ı yapmak için kullanılan temel teknik buydu. Şirket, zamanın en iyisi, “The Curious Case of Benjamin Button”da Brad Pitt’in yüzünü üretmesi ve James Cameron tarafından sahip olunmasıyla tanınmaktaydı. Aslında 2006 yılında dot-com millionaire  John Textor tarafından satın alınmıştı. Textor’un şirketi Haziran’ın Tupac hologramı için Cannes Lions’da özel bir ödül kazandı ve üç ay sonra aynı tarihte Textor’a Florida eyaleti tarafından 80 milyon dolarlık dava açıldı.

Ölü insanların haklarını almak hala karmaşık ve pahalı

Büyük soru, ölü bir ünlünün hologramını yapmak için gereken tüm materyalleri elde etmektir. Bu haklar ve arşivlerin toplanması hakkındaki hukuki konular hala oldukça karışıktır.

Genel olarak, bir ölü müzisyenin bir hologramını oluşturmak için, herhangi bir eğlence şirketi önce sanatçının müziklerini ve videolarını, daha geleneksel bir şovda kullanacak şekilde lisanslamalıdır. Aynı zamanda, ünlü eğlencenin görsel eğlenceyi yaratmak için gerekli olan benzerliklerini de lisanslamak zorundadır; bu da söz konusu ünlülerin ailesi veya mülküyle ilgilenmek anlamına gelir. Oradan, karların nasıl dağıtılacağını anlamak için tüm ilgili taraflar arasında bir sözleşme düzenlenmelidir.

Ama sadece bununla bitmiyor! Bir ünlünün insanlar tarafınsan sevilme durumu, telif hakkı ve ticari marka bile buna dahildir: “tanıtım hakkı”. Bu normal bir kişinin mahremiyet hakkına benzerdir; bir insan yaşıyorken, kendi varlığından para kazanma, yüz, ses ve hatta üsluplarına sahiptir. Ama onlar öldükten sonra, bu haklara ne olduğu, tamamen yaşadıkları devlete bağlıdır. Hala nispeten niş endüstrisinin etrafında yasal bir iskele kuruldukça, hayat haklarını satın alma , yeni şovlar yapma işine girenler için daha pahalı hale gelecektir.

 

Share This Post

Leave a Reply

Araç çubuğuna atla